All The Winners Of The Emmy Awards 2018

All The Winners Of The Emmy Awards 2018
Spread the love

Here we have the list of winners of the 70th edition of the Emmy Awards, the most important awards in the world of television, whose gala has been presented by the comedians Colin Jost and Michael Che (writers of ‘Saturday Night Live’). Recall that a week ago already gave a first round of statuettes, the Creative Emmy, a curious cast that makes the “main” ceremony shorter and more enjoyable.

Finally, ‘Game of Thrones’ became the winner with a total of 9 awards (of 22 possible), followed by the surprise of the night, ‘The wonderful Mrs. Maisel’, with 8. Without a doubt, the great loser has it was ‘The Tale of the Maid’, which started as a favorite and has not even been able to take the award for best actress for Elisabeth Moss, who entered all the pools. We have followed the Emmys live and leave you with the list of winners of the Emmy 2018 …

Emmy Awards 2018

DRAMA

BEST ACTRESS IN DRAMA

  • Claire Foy (‘The Crown’) – WINNER
  • Tatiana Maslany (‘ Orphan Black’)
  • Elisabeth Moss (‘The Handmaid’s Tale’)
  • Sandra Oh (‘Killing Eve’)
  • Keri Russell (‘The Americans’)
  • Evan Rachel Wood (‘Westworld’)

BEST ACTOR IN DRAMA

  • Jason Bateman (‘ Ozark ‘)
  • Sterling K. Brown (‘ This Is Us ‘)
  • Ed Harris (‘ Westworld ‘)
  • Matthew Rhys (‘The Americans’) – WINNER
  • Milo Ventimiglia (‘This is us’)
  • Jeffrey Wright (‘Westworld’)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN DRAMA

  • Lena Headey (‘Game of thrones’)
  • Millie Bobby Brown (‘Stranger Things’)
  • Vanessa Kirby (‘The Crown’)
  • Ann Dowd (‘The Tale of the Maid’)
  • Yvonne Strahovski (‘The Tale of the Maid’)
  • Alexis Bledel (‘The Tale of the Maid’)
  • Thandie Newton (‘Westworld’) – WINNER

BEST SUPPORTING ACTOR IN DRAMA

  • Nikolaj Coster-Waldau (‘Game of Thrones’)
  • Peter Dinklage (‘Game of Thrones’) – WINNER
  • Mandy Patinkin (‘Homeland’)
  • David Harbor (‘Stranger Things’)
  • Matt Smith (‘The Crown’)
  • Joseph Fiennes (‘The Tale of the Maid’)

BEST SCRIPT IN DRAMA

  • ‘The Americans’, Joel Fields and Joe Weisberg – WINNER
  • ‘The Crown’, Peter Morgan
  • ‘Game of Thrones’, David Benioff and DB Weiss
  • ‘The Tale of the Maid’, Bruce Miller
  • ‘Killing Eve’, Phoebe Waller-Bridge
  • ‘Stranger Things’, The Duffer Brothers

BEST DIRECTION IN DRAMA

  • ‘The Crown’, Stephen Daldry – WINNER
  • ‘Game of Thrones’ (“Beyond the Wall”), Alan Taylor
  • ‘Game of Thrones’ (“The Dragon and the Wolf”), Jeremy Podeswa
  • ‘The Tale of the Maid’, Kari Skogland
  • ‘Ozark’ (“The Toll”), Jason Bateman
  • ‘Ozark’ (“Tonight We Improvise”), Daniel Sackheim
  • ‘Stranger Things’, The Duffer Brothers

BEST DRAMA SERIES

  • ‘The Americans’
  • ‘The Crown’
  • ‘ Game of thrones’ – WINNER
  • ‘The story of the maid’
  • ‘ Stranger Things’
  • ‘This is us’
  • ‘Westworld’

COMEDY

BEST COMEDY ACTOR

  • Anthony Anderson (‘Black-ish’)
  • Ted Danson (‘The Good Place’)
  • Larry David (‘The Larry David Show’)
  • Donald Glover (‘Atlanta’)
  • Bill Hader (‘Barry’) – WINNER
  • William H. Macy (‘Shameless’)

BEST COMEDY ACTRESS

  • Pamela Adlon (‘Better Things’)
  • Rachel Brosnahan (‘The wonderful Mrs. Maisel’) – WINNER
  • Allison Janney (Mom)
  • Issa Rae (‘Insecure’)
  • Tracee Ellis Ross (‘Black-ish’)
  • Lily Tomlin (‘Grace and Frankie’)

BEST SUPPORTING ACTOR IN COMEDY

  • Bryan Tyree Henry (‘Atlanta’)
  • Henry Winkler (‘Barry’) – WINNER
  • Louie Anderson (‘Baskets’)
  • Kenan Thompson (‘SNL’)
  • Alec Baldwin (‘SNL’)
  • Tony Shaloub (‘The Marvelous Mrs. Marvel’)
  • Tituss Burgess (‘Unbreakable Kimmy Schmidt’)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN COMEDY

  • Zazie Beetz (‘Atlanta’)
  • Betty Gilpin (‘GLOW’)
  • Laurie Metcalf (‘Roseanne’)
  • Leslie Jones (‘SNL’)
  • Kate McKinnon (‘SNL’)
  • Aidy Bryant (‘SNL’)
  • Alex Borstein (‘The Marvelous Mrs. Maisel’) – WINNER
  • Megan Mullally (‘Will and Grace’)

BEST SCRIPT IN COMEDY

  • ‘The Marvelous Mrs. Maisel’, Amy Sherman-Palladino – WINNER
  • ‘Atlanta’, Donald Glover
  • ‘Barry’, Alec Berg and Bill Hader
  • ‘Silicon Valley, Alec Berg

BEST COMEDY DIRECTION

  • ‘The wonderful Mrs. Maisel’, Amy Sherman-Palladino – WINNER
  • ‘Atlanta’, Hiro Murai
  • ‘Barry’, Bill Hader
  • ‘The Big Bang Theory’, Mark Cendrowski
  • ‘GLOW’, Jesse Peretz
  • ‘Silicon Valley, Mike Judge

BEST COMEDY SERIES

  • ‘Atlanta’
  • ‘Barry’
  • ‘Black-ish’
  • ‘Curb your enthusiasm’
  • ‘The wonderful Mrs. Maisel’ – WINNER
  • ‘GLOW’
  • ‘Silicon Valley’
  • ‘Unbreakable Kimmy Schmidt’

MINI-SERIES AND TV MOVIES

BEST ACTOR IN MINI-SERIES OR TV MOVIE

  • Antonio Banderas (‘Genius: Picasso’)
  • Darren Criss (‘The murder of Gianni Versace’) – WINNER
  • Benedict Cumberbatch (‘Patrick Melrose’)
  • Jeff Daniels (‘The Looming Tower’)
  • John Legend (‘Jesus Christ Super Star LIVE’)
  • Jesse Plemons (‘Black Mirror’)

BEST ACTRESS OF MINI-SERIES OR TV MOVIE

  • Jessica Biel (‘The sinner’)
  • Laure Dern (‘The Tale’)
  • Michelle Dockery (‘Godless’)
  • Edie Falco (‘Law and Order: True Crime’)
  • Regina King (‘Seven Seconds’) – WINNER
  • Sarah Paulson (‘American Horror Story: Cult’)

BEST SUPPORTING ACTOR IN MINI-SERIES OR TV MOVIE

  • Jeff Daniels (‘Godless’) – WINNER
  • Brandon Victor Dixon (‘Jesus Christ Superstar’)
  • Ricky Martin (‘The murder of Gianni Versace’)
  • Edgar Ramírez (‘The murder of Gianni Versace’)
  • Finn Wittrock (‘The murder of Gianni Versace’)
  • Michael Stuhlbarg (‘The looming tower’)
  • John Leguizamo (‘WACO’)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN MINI-SERIES OR TV MOVIE

  • Adina Porter (‘AHS: Cult’)
  • Letitia Wright (‘Black Mirror: Black Museum’)
  • Merritt Wever (‘Godless’) – WINNER
  • Sara Bareilles (‘Jesus Christ Superstar’)
  • Penelope Cruz (‘The murder of Gianni Versace’)
  • Judith Light (‘The murder of Gianni Versace’)

BEST DIRECTION IN MINI-SERIES OR TV MOVIE

  • ‘The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story’, Ryan Murphy – WINNER
  • ‘Godless’, Scott Frank
  • ‘Jesus Christ Superstar Live in Concert’, David Leveaux and Alex Rudzinski
  • ‘The Looming Tower’, Craig Zisk
  • ‘Paterno’, Barry Levinson
  • ‘Patrick Melrose’, Edward Berger
  • ‘Twin Peaks’, David Lynch

BEST MINI-SERIES

  • ‘The alienist’
  • ‘The murder of Gianni Versace’ – WINNER
  • ‘Genius: Picasso’
  • ‘Godless’
  • ‘Patrick Melrose’

BEST MOVIE FOR TELEVISION

  • ‘Fahrenheit 451’
  • ‘Flint’
  • ‘Paternal’
  • ‘The Tale’
  • ‘USS Callister (Black Mirror)’ – WINNER

VARIETIES

BEST NAME OF VARIETY SPECIAL

  • ‘Dave Chappelle: Equanimity’, Stan Lathan
  • ‘Jerry Seinfeld: Jerry Before Seinfeld’, Michael Bonfiglio
  • ‘Steve Martin & Martin Short: An Evening You Will Forget For The Rest Of Your Life’, Marcus Raboy
  • Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake, Hamish Hamilton
  • The Oscars, Glenn Weiss – WINNER

BEST SCRIPT IN VARIETIES

  • ‘Full Frontal with Samantha Bee: The Great American * Puerto Rico (* It’s Complicated)’, Samantha Bee, Pat Cassels, Mike Drucker, Eric Drysdale, Mathan Erhardt, Miles Kahn and Nicole Silverberg
  • John Mulaney: Kid Gorgeous’, John Mulaney – WINNER
  • ‘Michelle Wolf: Nice Lady’, Michelle Wolf
  • ‘Patton Oswalt: Annihilation’, Patton Oswalt
  • ‘Steve Martin & Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life’, Steve Martin and Martin Short

BEST REALITY COMPETITION

  • La carrera asombroza
  • American Ninja Warrior
  • Project Runway
  • RuPaul’s Drag Race – WINNER
  • Top Chef
  • The Voice

BEST SERIES OF VARIETIES BASED ON SKETCHES

  • At Home with Amy Sedaris
  • Drunk History
  • I Love You, America
  • Portlandia
  • Saturday Night Live – WINNER
  • Tracey Ullman’s Show

BEST TALK SHOW

  • The Daily Show with Trevor Noah
  • Full Frontal with Samantha Bee
  • Jimmy Kimmel Live
  • Last Week Tonight with John Oliver – WINNER
  • Late Late Show with James Corden Late Show with Stephen Colbert

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *